Dívej se na partnera očima lásky

DÍVEJ SE NA PARTNERA/PARTNERKU OČIMA LÁSKY

Když budete toto pravidlo v sobě ctít, překonáte jakoukoli krizi, nerovnováhu, životní předěl nejen v partnerských vztazích. Vyhnete se maskám, dramatům i bludným myšlenkám točícím se v kruhu. Souboji dvou zraněných vnitřních dětí, které spolu ještě soupeří o rodičovskou lásku a vidí toho druhého očima své matky a svého otce.

Když létají vzduchem emoce a výčitky mezi partnery je zlatým pravidlem podívat se, jak je na tom vnitřní dítě. Vnitřní dítě, které má v sobě rozbouřené, potlačené emoce se totiž dívá samo na sebe v takovou chvíli kriticky, s neláskou, touží po pochopení, ujištění, po bezpečí a laskavých slovech. A aby nemusela dospělá žena, nebo dospělý muž vyložit pravdivě karty na stůl, že je právě jeho vnitřní dítě v ohrožení, plné emocí či strachu, dělá tyto dva úhybné manévry.

1. Nasadí si masku sebevědomí - už to mám vyřešeno, je mi to jedno, mám to v pohodě - to ty máš problém, to ty vytváříš dusno, to ty mě nikdy nepochválíš, to já dělám všechno a ty nic .... (dosaďte si sami)

2. Nasadí si oči své matky, či otce - vidí najednou očima jejich přesvědčení o ženách, o mužích, o vztazích, o sobě, vidí toho druhého tak, jak jim to celou dobu jeden z rodičů, či oba předkládali, co si o tom mysleli a jakými přesvědčeními a programy je naočkovali.

3. Nevidí očima lásky. Nejsou k sobě pravdiví. Nepřiznají své skutečné pocity, nemluví o sobě, ale zdůrazňují, co ten druhý. Obhajují se - to dělá každý, kdo má strach a neumí to přiznat.

PŘESVĚDČENÍ MATEK A OTCŮ - PROGRAMY JEJICH VZTAHU:

ŽÁRLIVOST - partner, nebo partnerka se jde pobavit, vrátí se až druhý den ráno - aniž by k tomu byl jakýkoli důvod probíhají tu celou noc emoce - co když se nevrátí, co když byl/a s někým jiným, určitě mě někde podvádí. Ráno nasadí masku sebevědomí, mám to vyřešeno, je to v pohodě .... ale za chvíli se to začne projevovat, nervozitou, zvláštními otázkami... A ten druhý to vycítí. Vycítí, že jde do tuhého, že s ním právě teď nemluví sebevědomí, ale vnitřní dítě partnera, které se na něj právě teď dívá očima mámy, od které odešel muž za jinou. Máma doma tehdy seděla ve svojí bolesti a říkala: všichni jsou stejní, využijí a opustí, nechají tě v tom... to malé dítě tam tehdy má otázky, zasouvá do podvědomí tato přesvědčení o mužích hluboko, ale samo o sobě v tu chvíli řeší něco jiného: vrátí se táta? odejde ode mě navždy, co když právě teď ztratím jeho lásku? POTŘEBUJI UBEZPEČIT, ŽE NEZTRÁCÍM JEHO LÁSKU. Tehdy tam ta holčička seděla opuštěná ve svých otázkách. Nikdo za ní nepřišel a neubezpečil ji, že rozvodem neztrácí tátovu lásku, že stále je a bude jeho holčička, že jí bude milovat, i když má teď novou ženu. 

A o 20 let později leží tahle holčička, jako dospělá žena v bezesné noci a aktivují se jí všechna přesvědčení maminky o opouštějících, nevěrných a nespolehlivých mužích. A ráno už to není ta sebevědomá žena, co to má v pohodě, ale je z ní vnitřní holčička, která spouští hádku. Jsi nespolehlivý, proč jsi mi alespoň nezavolal, měla jsem o tebe strach! On dobře ví, že nemluví pravdu, cítí to naprosto jasně. Tak strach? Ty žárlíš! A ona ho přesvědčuje o tom, že vůbec nežárlí, že kdyby jí napsal smsku, tak je to v pohodě :-) Je jasné, že kdyby v tu chvíli odhodila masku sebevědomí, pak by mohla pravdivě říct: Žárlím. Celou noc jsem přemýšlela, jestli se ke mě ještě vrátíš, jestli jsem ta jediná. Jenže to neudělá. Tohle přiznat, to by nepřekousla. A tak se rozjíždí hry, úhybky, manévry. Ve vzduchu létá rozchod. 

Ani on se totiž v tu chvíli nedívá na svou partnerku očima lásky. Dívá se na ní očima svého vyděšeného vnitřního dítěte a svého otce. I jemu máma kdysi vyčítala, že je nespolehlivý, že je nezodpovědný, že nic nedělá správně, že si dělá jen to, co chce a pořád se někde poflakuje s kamarády, místo aby dělal něco pořádného. Že je k ničemu, za nic nestojí a nic v životě nedokáže - ani si udržet ženu. Jestli budeš tohle dělat, tak si nikdy neudržíš žádný vztah. A on to vnímá jako pravdivé zaklínadlo, protože jeho nespolehlivý otec si tu maminku taky nebyl schopen udržet - její lásku a pozornost, raději se vytrácel z domu za kamarády do hospody a udržují ten vztah v bolesti. Ona se sice zlobí na tátu, ale přelévá tu svou nevyřčenou bolest na svého syna. A on si už uložil do hlavy přesvědčení: nikdy si neudržím žádný vztah, protože všichni chlapi jsou nespolehliví a já jsem jako on. JSEM K NIČEMU. A táta už taky vyklidil pole mamince, už se s ní nechce hádat, takže tento syn, taky vždy vyklidí pole a už se nechce hádat se svou partnerkou, protože ví, že je to stejně marné, že si žádný vztah neudrží.

Ona samozřejmě netuší, že v tu chvíli od partnera její vnitřní holčička moc chce a potřebuje slyšet: POTŘEBUJI UBEZPEČIT, ŽE NEZTRÁCÍM TVOJÍ LÁSKU.

On samozřejmě netuší, že v tu chvíli od partnerky jeho vnitřní kluk potřebuje slyšet: VÁŽÍM SI TĚ, VÍM, JAKOU PRO MĚ MÁŠ CENU, TY NEJSI K NIČEMU, JSI PRO MĚ DŮLEŽITÝ.

A tak, aby se jim vrátila zase upřímnost, pravdivost a oči lásky, je třeba, aby každý z nich šel nejdříve sám, jako dospělý, ubezpečit své vnitřní dítě, že je vše v pořádku. Ona zajde za svou holčičkou a řekne jí, i když táta odešel, neztrácíš tím jeho lásku, jsi pořád jeho holčička a já jsem tu teď pro tebe, dokud nepustíš všechny slzy a nebudeš se opět cítit v bezpečí lásky. A on zajde za svým klukem a řekne mu: jsi pro mě důležitý, máš velkou cenu a i když ti to maminka s tátou neřekli a neocenili tě, protože zůstávali ve svých bojích a své bolesti, neznamená to, že jsi pro ně nebyl důležitý, teď jsem tu s tebou a zůstanu tu do té doby, dokud se nebudeš cítit v bezpečí.

A v tu chvíli, kdy jsou jejich vnitřní děti v bezpečí. Tak se zase vrací oči lásky. Ona se okamžitě promění ve skutečně sebevědomou ženu, která se na svého partnera dívá očima lásky, s plným vědomím toho, jak moc je pro ni důležitý. On se okamžitě promění v sebevědomého muže, který se na svou partnerku dívá očima lásky, s plným vědomím toho, že nikdy nemůže ztratit jeho lásku.... pokud se na sebe oba budou dívat očima lásky, nikoli očima svých přesvědčení, nikdy o lásku nemohou přijít.

 

Shumavan