Ego plní ochrannou funkci

Ego plní vždy ochrannou funkci.

Vždy nás chrání před něčím, co nás činí zranitelnými a co chceme bezpečně ukrýt uvnitř, aby se tak neprojevilo navenek to slabé a zranitelné místo. 

Vidím ty, kteří se projevují velmi jemně a něžně, zatímco uvnitř mají tvrdost a velmi nekompromisního vnitřního kritika. Mají strach v konfrontaci s někým, kdo k nim není jemný a vlídný, či laskavý, neboť v něm v tu chvíli zacítí sami sebe.

 

Vidím i ty, kteří se projevují tvrdě, zatímco uvnitř mají jemnost a nevinnost. Mají strach v konfrontaci s někým, kdo je k nim vlídný, laskavý a jemný, neboť v tu chvíli zacítí sami sebe.

Cokoli navenek prezentujeme jako superego, to nás chrání před zranitelností. Jsou to odpory, strachy, místa, kde chceme za každou cenu projevit svou neohroženost a důležitost. To místo, kde chceme pozornost a zájem druhých. Že jsme něco v životě dokázali, nebo se někam posunuli. V zásadě nás to ale vede jen k tomu, že se stále posunujeme blíž k tomu, co tak pečlivě ukrýváme.

Ke skryté identitě, kterou máme strach ukázat světu, neboť jsme kdysi šli takto s kůží na trh, se srdcem na dlani, či v případě vnitřního kritika - s nějakým svým názorem a byli jsme odmítnuti, zraněni a pošlapáni.

Je načase přestat se ukrývat. 
Za hnusné, černé, nebo růžové krásné oblečení, za vysportovaná těla, za makeup, za majetek, za veganství, za svou nadváhu, či štíhlost, za své role v životě, ale i za svá přesvědčení a názory - za to vnější. Říct si tiše... ano jsem teď k sobě laskavý/á a nejsem právě teď připraven/a, aby svět jasně spatřil mou pravou, ukrývanou identitu - která mě činí zranitelným/zranitelnou. Ale sám/sama se na to již podívám. Sám se již nebudu schovávat za svůj ODPOR - STRACH či ROZPOR a sestoupím hlouběji k sobě. Protože všechny cesty vedou jen ke mě - k podstatě. A to, co tam vyzvednu za diamant si uchovám - nejdříve ho nechám léčit v sobě a posléze tento diamant ukážu celému světu - beze strachu ze své zranitelnosti, neboť ZRANITELNOST MĚ ČINÍ SKUTEČNĚ SILNÝM, PRAVDIVÝM A AUTENTICKÝM ČLOVĚKEM.

V tu chvíli poděkuji i svému egu, neboť mě jen chránilo před skutečností, prokázalo mi skvělou službu, kterou již nepotřebuji.

Shumavan