Jak na záchvaty vzteku u dětí

Záchvaty vzteku

 

Přišel stupňující se záchvat vzteku? Nebojte se a nevzdávejte se. Vztekání je součástí zdravého dětství. Umožňuje důležitou funkci, kdy dítě může ventilovat svůj vztek a hněv a pomáhá mu dosáhnout emoční rovnováhy. Nekritizujte tyto výstupy ani netrestejte. Místo toho pracujte na tom, abyste je přijali a pochopili.

Co ještě udělat, aby rodiče pomohli dítěti při záchvatu vzteku? Pomozte svému dítěti rozpoznat narůstající rozčilení a podpořte ho tím, že se vyjádříte slovy. Buďte dobrým posluchačem. Vnímejte stupňující se hluk jako naléhavou žádost o pomoc s narůstající úzkostí. Když vaše dítě  začne vznášet nesmyslné požadavky, stůjte pevně na svém. Nevyhrožujte ani se svým hněvem nesnažte vyrovnat jeho. Dejte dítěti najevo, že chápete jeho hněv a že vám na něm záleží. Jakmile vztek překročí bod, odkud není návratu, nesnažte se ho zastavit. Tohle není doba, kdy byste si se svým dítětem mohli rozumně promluvit. Nemá naladu a není ve stavu věci chápat. Po záchvatu buďte laskaví, vstřícní, chápající a vděční za reakce svého dítete na to, co se stalo. Už se v tom výstupu nepitvejte. Vaše dítě ho chce nejspíš nechat za sebou. Zjistěte, jak se z toho záchvatu vzteku můžete poučit, aby to vám I vašemu dítěti propříště pomohlo.

 

Je velmi snadné pozornost svého dítěte ztratit. Jak? Tím, že to vzdáte. Tím, že se budete cítit provinile, že půjdete do obchodu a koupíte hračku, nebo ustoupíte tomu, co jste předtím řekli. Hračka, akce, je výsada a je pryč-tečka! To musíte oba přijmout, abyste se někam dostali.

 

 

Richard Bromfield: Stop rozmazlování!