Jak ven ze začaroveného kruhu?

ZAČAROVANÝ BLUDNÝ KRUH

Vzniká vždy jen na základě nějakého pevně zažitého přesvědčení, či myšlenkového konceptu, ke kterému jsme připoutáni, abychom se:

1. VYHÝBALI situacím, které v nás vyvolávají strach
2. POTVRDILI si, že je naše přesvědčení, ke kterému se připoutáváme po celý život, pravdivé a správné

Příklad:
Myšlenka NEMÁM NA TO
1. vyhýbám se životním situacím, kde bych ukázal(a), že na to mám, nebo pokud nejde o vztah k sobě, ale o finance - situacím, kde bych v případě výstupu ze své komfortní zóny mohl(a) jít do nejistoty a vydělat si daleko více peněz...
2. Potvrzuji si, že nikoho nezajímám a nemám na to - v případě peněz, vyhýbají se mi příležitosti k posunu, protože na to nemám.

Myšlenka JSEM NESMĚLÝ/NESMĚLÁ
1. Vyhýbám se situacím, vyvolávajícím ve mě strach - tedy kontaktu s lidmi
2. Mám pocit, že na mě není nic zajímavého, nejsem vidět a že se mi druzí vyhýbají, protože jsem nesmělý/nesmělá.

Myšlenka MOJE VZTAHY JSOU POVRCHNÍ
1. Vyhýbám se životním situacím, vyvolávajícím ve mě strach z prohloubení vztahu, z intimitity - vyhledávám jen situace, kde není prostor ani příležitost jít do hloubky - komunikaci
2. Potvrzuji si, že ti, které potkávám, nezajímá nic, než jen povrchní věci a nikoli to, kdo opravdu jsem

Myšlenka JSEM NESCHOPNÁ
1. Vyhýbám se situacím, kde bych mohl/a ukázat co umím - své schopnosti
2. Nikdo o mě nestojí, protože jsem neschopná

RETRO VZTAH S PŘEDPOTOPNÍMI MYŠLENKAMI

Ať už jde o myšlenky ohledně bludného kruhu ve vztazích, nebo v jiných oblastech, vždy je původcem nějaké hluboce zaryté přesvědčení, které možná ani není vaše, někdo vám ho jen opakoval tak dlouho, až se stalo pravdou.... nebo zranění, ze kterého si stále lížete rány a žijete s ním takový RETRO VZTAH... jsou to evergreeny typu: ženy chtějí jen peníze, muži chtějí jen sex, všichni kradou, nikomu nelze věřit... atd.
Jestliže nelze nikomu věřit, pak se budu vyhýbat situacím, kde bych někomu mohla začít věřit, budu zavřená ve svojí myšlenkové krabičce o rozměru 1x1cm, ve své komfortní zóně, kde nic sice neztratím, ale taky nezískám, nikoho komu se dá věřit ani nebudu mít šanci poznat, protože se budu obklopovat jen starými známými firmami a budu si díky tomu potvrzovat, že je to velká pravda.

Jak z bludného kruhu VEN?

1. Přestat se vyhýbat situacím, které ve vás vyvolávají strach (z neznáma, ze znovuprožívání). Poděkujte, že vás vyhýbání dobře chránilo, abyste přežili, ale nyní již chcete jít dál do života a přestat se mu vyhýbat.

2. Sbalit retro myšlence kufr a neuvěřit sebepotvrzující tendenci, že je to pravda - ve skutečnosti žít můžete jen to, čemu hluboce věříte a tak není divu, že se to neustále potvrzuje, neboť vy stále stojíte na začátku bludiště, vyhnete se životu, prožitkům, aby to znovu nebolelo, zůstanete ve starých zrezivělých formách sebe sama a váš potenciál mezitím potichu říká: pojď už žít, pojď se zvednout a trochu zariskovat, dnes už to zvládneš, už to ustojíš... pojď do života!

3. Najít novou výzvu, která se ničemu nevyhýbá a současně si nepotvrzuje nějaké divnopravdy z období dávné minulosti a dětských zranění. 
Pokud mám nutkavou myšlenku: nechci nikoho obírat o čas (v minulosti mi mohla maminka říkat, že mi všechno trvá a zabírám jí tím moc času) a tak se teď pořád stresuji a snažím se být rychlá - novou výzvou je začít dávat si čas a jít do situací, kdy tento odpor (strach) překonám akcí - kdy jsem klidně jako želvička, která si pomalu dává na čas se sebou, i s každým koho pozná. Jít přes svůj odpor a pěkně na vlastní kůži poznávat, že se nic špatného a hororového nestalo tak, jak to hlásala hlava - že to byla jen představa. Tím automaticky ukončíte svůj bludný kruh. Najdete z něj cestu ven.

Pokud jsi celý život zavřený uvnitř, najdi balanc s vnějším, vyjdi z nory ven a podívej se na krásný svět tam venku. Život je tak nádherný, když se ho nebojíš.

Pokud jsi celý život venku, najdi rovnováhu s vnitřním, a poznej svoje vnitřní ticho a sílu bez neustálých berliček zvenčí. Vnitřní život je plný hloubek a pokladů, když se nebojíš svých stínů i světla.

 

Shumavan