Neustupuj, jdi rovnou vpřed

Předtím, než člověk učiní volbu o změně, přemítá neustále o všem, co touto volbou může ztratit, neboť zisk změny je víceméně neznámý a příliš nejistý. A čím delší dobu zůstáváme předtím ve stojatých vodách, kde je sice všechno stabilní a předvídatelné, ale zároveň omezující a stísněné, tím složitější volba vystoupit z toho všeho je. Jako by šlo o nějakou fatální situaci, kdy už nebude NIKDY možné vrátit se zpět, o krok ustoupit, nebo popojít doleva, či doprava. Jenže nikdo nás ve skutečnosti nedrží. Za nějaký čas zase můžeme popojít dál, na jiné místo a zjistíme, že vracet se zpátky, nebo ustupovat z cesty, ani není to, co chceme, že už je to za námi, byť to zpočátku bylo těžké opustit a jít. Žádný krok nemůže být chybou, to je jen naše přesvědčení, neboť jsme zvyklí sčítat ztráty a nevnímat růst jako ten největší zisk života.

 

Jenže dokud ten krok neuděláme, není možné zjistit, jak je takový posun z místa důležitý pro změnu energie všeho kolem nás. Že se najednou začneme měnit spolu s prostředím, ve kterém se nacházíme. Že začneme růst s novými lidmi a novými výzvami, které se tam před námi postaví. Že se najednou uvolní masivní energie, kterou jsme léta zadržovali a která nám teď dovolí vyrůst a žít v souladu se sebou. 

To, kde žijeme a s kým žijeme, totiž ovlivňuje všechno kolem nás. Blokujeme si často nárůst zisku, radosti a štěstí, přestává fungovat to, co do té doby fungovalo a život se řítí někam, kde jsme ho nikdy nechtěli mít. Někdy musíme zůstávat, protože je ještě potřeba si něco odžít a pochopit, jakmile se tak stane a my tou zkouškou projdeme, změní se pocit. Většinou všechno kolem začne naznačovat, že už je načase změnit prostředí i život. Že už jsi tou zkouškou prošel a úspěšně můžeš postoupit do dalšího levelu.Tehdy zapomeň na všechno, co ti říká hlava - na pochybnosti, argumenty a řiď se pocitem, který ti naznačuje i tvé tělo. Můžeš cítit tíseň a neklid na těle, i když se zdánlivě NIC NEDĚJE. To ti jen tvoje intuice říká, sedni si na chvíli a pojď si vyslechnout, co ti právě teď říkám a kam tě vedu.

Nebojte se změn, většinou už nikdy nebudete mít potřebu vrátit se pro něco zpět, ale za pár měsíců, rok, nebo let, zase popojdete někam dál a zůstanete v pohybu, v proudu života. I u mě by bylo bláhové předpokládat, že teď odejdu na jedno místo a zůstanu zde ve stejné formě už navždy. Na to už jsem v životě zažila mnoho nových a riskantních kroků, někdy velice bolestných, kdy ale i přes bolest víte, že není na výběr. Za rok mohu být zase jinde, sbalit se, zmizet, dělat úplně jiné věci, než které dělám dnes a dělat naprosto nepochopitelné věci a kroky, které budou ostatním připadat přinejmenším zvláštní. I tak budu vědět dobře, co dělám, že se v životě řídím svou intuicí, namísto hlavy a že je mi v tom dobře.

Nemějte strach a vykročte. To, co se dnes nedaří, může s tímto důležitým krokem do proudu života vypadat zítra úplně jinak.

Shumavan