Šest manter od Thich Nhat Hanh

Šest manter od Thich Nhat Hanh

Láskyplnou mluvu ztělesňuje šest vět - manter, kterými můžete dát druhému na vědomí, že ho vidíte, že mu rozumíte a že vám na něm záleží. Než začnete pronášet mantru, možná budete potřebovat třikrát se nadechnout a vydechnout. Tím docílíte klidu a váš klid se bude přenášet na druhého. Těchto šest vět používáme k posilování vztahů s blízkými lidmi.

1. Jsem tu pro tebe 
Někoho milovat znamená být pro něj přítomný. Tuto mantru využíváme i pro sebe, když sami sobě řekneme: jsem tady pro tebe, mysl se vrací domů do těla a já si začnu uvědomovat, že tělo mám a že se podporuji v každém okamžiku.

 

2. Vím, že jsi tu, a proto jsem velmi šťastný
Vyjadřuji, že přítomnost toho druhého je pro mě tady a teď velmi důležitá - že naslouchám, vnímám a vidím.

3. Já vím, že se trápíš a proto jsem tu pro tebe
Nemusíme dělat mnoho, když se ten druhý trápí, stačí jen být v přítomnosti, neboť když vám někdo nabídne svou přítomnost, ulehčí se vám.

4.Trpím, prosím, pomoz mi.
Vyslovení této věty je obtížnější pro toho, kdo má v sobě hodně hrdosti. Kdo předstírá, že je v pořádku, ale přitom trpí. Touto větou připouštíme sami sobě vlastní trápení a vyjadřujeme to pravdivě. Řekla jsem něco nevhod? Nerozumím tomu, co jsi říkal, není mi to příjemné (trápí mě to, rozhodilo mě to....) ale chtěla bych tomu porozumět. V tu chvíli zjistíme, že poznámka, která nás původně rozložila na tisíc kousků, nepatřila ani nám - jen jsme jí v první chvíli neporozuměli.

5. Tahle chvíle je štěstí.
Na co vlastně čekáme, když chceme být šťastní, proč bychom měli vůbec čekat? Bdělá mysl nám umožňuje poznat, že být šťastný tady a teď je opravdu možné.

6. Máš do jisté míry pravdu.
Mám své slabé stránky, ale mám i své silné. Když mě chválíš, nemusím se nafukovat a přehlížet skutečnosti, že mám i své slabé stránky - ty jsou pro mne výzvou. A když mě kritizuješ, neměl bych se tím nechat rozrušit a podceňovat svá pozitiva. Máš do jisté míry pravdu, ale jistě víš, že v sobě mám i jiné stránky. Neodsuzujete se, ale zkoumáte, co se vám říká, a tak se můžete zdokonalovat. Stejně tak opačně.

z jeho knihy: Umění sdílet